POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA, CZYLI WSZYSTKIEGO SMOCZ(N)EGO

„Księga smoków polskich. Legendarz” Bartłomiej Grzegorz Sala, ilustracje Witold Vargas, Paweł Zych, wydawnictwo Bosz, stron 139, 17x24x1,8cm, oprawa twarda.

Moja Mama kupuje wszystkie lokalnie wydawane książki o naszym miasteczku i o regionie, czasem po dwie, trzy, żeby było dla mnie i dla Klary, bo uważa, że musimy znać swoją najbliższą historię, historię swoich przodków i miejsca w którym się wychowujemy.

Więc ja uważam, że księgę smoków trzeba mieć z tego samego powodu. Żeby znać historię smoków polskich, a nie jakiś zebranych z całego świata. To znaczy wszystkie można znać, ale szczególnie powinniśmy znać te z naszego podwórka.

Książka jest bardzo ładnie wydana, jak zawsze w tym wydawnictwie – ma doskonałą okładką, jest wydrukowana na świetnym papierze. W porównaniu z kultowym „Bestiariuszem Słowiańskim” ma dużo treści, ale jest bardzo czytelna dzięki stylizowanym na stare ramkom i rozłożeniu tekstu.

Ilustracje są świetne. Wiedzą o tym wszyscy, którzy znają poprzednie książki ilustratorów. Doskonale oddają smoczy klimat, są trochę jak wyjęte z baśni, trochę dla dorosłych. Niektóre są jednokolorowe, inne mają zaskakujące barwy.

Jeśli chodzi o treść, to znajdziecie tu część historyczną i literacką. Czyli poznacie legendy, czy dzieje smoka, oraz podłoże historyczne. Można czytać wszystko (tak jest najlepiej), można tylko opowieści. Generalnie lepiej opracowanych informacji o smokach nie znajdziecie. Wiem, bardzo lubię smoki i swego czasu czytałem wszystko ze smokami, co znalazłem.

Same rodzaje bestii z naszego kraju są rewelacyjne – jest Żmij, gadzio-ludzka Meluzyna, Król Wężów, Strachota. Są też smoczy krewni – Wielki Pająk, Gryf, Piekielny Niedźwiedź.

Muszę przyznać, że fakt, że opisywane smoki są z Polski, z miejsc, które łatwo odwiedzić (a może ktoś nawet mieszka niedaleko) oraz świetne ilustracje pokazujące bestie – bardzo działają na wyobraźnię.

Naprawdę nie wyobrażam sobie, żebyście nie zabrali tej popularnonaukowej książki na wakacje 😉 A sam czekam na kolejne książki autorów – poprzednie to mój ulubiony „Bestiariusz Słowiański” i świetne „Duchy polskich miast i zamków”.

PS. Mnie jak zawsze brakuje mapy. Wyobrażam sobie taką ładną, stylizowaną na starą, z miniaturami smoków 🙂

ksiazki_na_czacie_ksiega_smokow_polskich_3

ksiazki_na_czacie_ksiega_smokow_polskich_4

ksiazki_na_czacie_ksiega_smokow_polskich_5

ksiazki_na_czacie_ksiega_smokow_polskich_7

ksiazki_na_czacie_ksiega_smokow_poslkich_6

 

Komentarz do “POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA, CZYLI WSZYSTKIEGO SMOCZ(N)EGO

  1. Ja też bardzo lubię książki z tej serii. Niestety ,,Smoków” jeszcze nie posiadam, mam za to ,,Bestiariusz” i ,,Duchy”. Kiedy byłam w Kielcach poszłam do Pałacu Biskupów Krakowskich. Pytałam obsługę o czarne kobiece widmo wychodzące z obrazu, ale nikt nie znał tej historii i nie umiał mi odpowiedzieć. Szkoda, ale następnym razem też spróbuję 😉
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website