WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O ZWIERZAKACH

„Zwierzaki Wajraka” Adam Wajrak, ilustracje Anna Klonowska, Agora, stron 350, 17x22x2,7cm, oprawa półtwarda.

Kolejna z książek, którą uważam za obowiązkową w swoim zbiorze, czyli przegląd zwierzaków żyjących w Polsce + jeden rozdział o zasięgu europejskim. Przede wszystkim nie jest to książka, którą trzeba czytać naraz, albo po kolei. Oczywiście można. Chodzi o to, żeby mieć ją pod ręką, żeby móc sobie sprawdzić informacje dla własnej ciekawości, czy do szkoły.

Zaletą ważną na wakacje jest podział książki – nie na ptaki, gryzonie, itd. Ale na miejsca występowania danych zwierząt. Uważam, że to pomysł genialny, bo bardzo pomocny przy wyjeździe czy organizacji wycieczki. Czy nawet spaceru – jeśli chcemy skorzystać z pierwszego rozdziału.

Zwierzaki zostały podzielone na pięć kolejnych grup: Miasta i wsie, parki i ogrody, czyli obok człowieka. Woda mała i duża, czyli jeziora, stawy, rozlewiska i rzeki oraz morza. Gęste lasy, leśne bagna, uroczyska na nizinach i w górach. Otwarte tereny, łąki, pola oraz bagna na nizinach i w górach, skraje lasów i małe zadrzewienia. EUROPA, czyli co warto u nas zobaczyć.

Każdy bohater jest przedstawiony na dwóch stronach. Jest duży, bardzo fajny, pokazujący prawdziwy wygląd zwierzaka, rysunek. Zawsze jakaś ciekawostka, podstawowe dane i oczko – czyli znak graficzny pokazujący łatwość/trudność zobaczenia zwierzaka w środowisku naturalnym (skala czterostopniowa). Do tego opis, napisany w lekkim, ale fascynującym stylu autora. Naprawdę nie ma dłużyzn, a jest dużo informacji i rzeczy zapadających w pamięć.

Do tego książka jest ładnie i czytelnie wydana. Każdy dział ma swój kolor, więc łatwo go znaleźć nawet nie otwierając jeszcze książki.

Informacji jest tyle, że naprawdę jak ktoś będzie czytał po kolei, to może mu starczyć na całe wakacje. A jak ktoś lubi rysować, to ilustracje się świetnie nadają do kopiowania, bo są klasyczne, a nie zabawne. No i „Zwierzaki” fajnie się czyta na dworze. Polecam.

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_6

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_2

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_3

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_4

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_5

ksiazki_na_czacie_zwierzaki_wajraka_7

 

2 komentarze do “WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O ZWIERZAKACH

  1. Wspaniały blog! Ja, jako dorosła już osoba, mogę się mnóstwo dowiedzieć na temat książek, po które sama bym nie sięgnęła i – przede wszystkim – bardzo dobrze wybrać prezenty dla mojej siostrzenicy!
    Cudownie, że chcesz czytać (i to AŻ TYLE!), że potrafisz podzielić się z innymi swoimi wrażeniami w piękny sposób, że masz umiejętności, które pozwalają Ci prowadzić bloga, że dzięki Twojej pasji może skorzystać mnóstwo czytelników :).
    Strasznie mnie cieszy, kiedy widzę coś takiego, STRASZNIE. Nigdy nie przestawaj, niech Twój entuzjazm nie gaśnie, bo jesteś w tym bardzo dobry i myślę, że jeśli tylko byś chciał, w przyszłości z taką wiedzą i lekkością pióra mógłbyś zostać świetnym krytykiem, dziennikarzem, a nawet pisarzem :).

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. Dziękuję tak naprawdę to książki Klary są dla mnie bardzo krótkie więc dlatego tyle ich mogę czytać. A co do pisania to mam w gimnazjum bardzo ostrą panią od polskiego i ona naprawdę mnie ciśnie teraz 😀 Plany zawodowe mam zupełnie inne ale nigdy nie wiadomo 🙂 pozdrawiam, dziękuję Aleksy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website