CZARNE FALE – KOMIKS

„Czarne Fale”, Katarzyna Szaulińska, ilustracje Daniel Chmielewski, wydawca Fundacja III Kliniki Psychiatryki „Syntonia”, 25 stron, 23x16x0,2cm, miękka oprawa

Nie jest to na pewno komiks służący rozrywce, ale każdy nastolatek powinien go przeczytać, mało tego, powinien go przeczytać każdy rodzic nastolatka. A to z powodu tematu, którym jest bardzo poważna choroba, czyli depresja.

Możecie myśleć, że was to nie dotyczy. Ja też tak myślałem o sobie, ale potem zastanowiłem się, że chociaż dzisiaj jestem szczęśliwym człowiekiem, to przecież nie wiadomo, co zdarzy się jutro. Pamiętacie „Tetrusa”, powieść którą wam niedawno polecałem? Jej bohater również był szczęśliwym nastolatkiem, aż w ułamku sekundy jego życie zmieniło się dramatycznie, został bez rodziców i prawie całkowicie sparaliżowany, a przecież z tego, co przeczytałem w komiksie, depresji nie muszą wywoływać tak dramatyczne czynniki. Niektórym zwyczajnie się przydarza nawet bez konkretnego powodu.

Twórcy komiksu podpowiadają, że choroba ta często spotyka nastolatków, ponieważ to trudny moment w życiu, kiedy sami nie wiemy o sobie wielu rzeczy, nie wiemy dokładnie kim chcemy być i jak zorganizować swoją przyszłość.

Jeśli zresztą chodzi o autorów, to warto wspomnieć, że są to osoby obeznane w temacie. Za fabułę i zawarte w niej informacje o depresji odpowiada Katarzyna Szaulińska, która na co dzień jest lekarzem psychiatry i pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a ilustracje tworzył Daniel Chmielewski, który sam na depresję chorował.

Co do rysunków – są świetne. Postacie szczegółowe i proporcjonalne, tak jak to powinno być w komiksie o takiej tematyce. Samo przedstawienie depresji i walki z nią kojarzy mi się ze stylem rysownika, do którego często nawiązuję w swoich recenzjach – Shaun’a Tan’a, który zasłynął między innymi komiksem „Przybysz”. Choroba, której ulega główny bohater jest przedstawiona właśnie jako coś złowrogiego, tajemniczego i niepokojącego.

Na końcu komiksu oprócz krótkiej wypowiedzi na temat autorów znajdziemy jeszcze drzewko pokazujące krok po kroku sposoby działania w przypadku zobaczenia u siebie objawów depresji. Jak już mówiłem na wstępie, polecam ten poradnik każdemu nastolatkowi, nie tylko kiedy myśli, że ma depresję, ale też jako swojego rodzaju uświadomienie o niebezpieczeństwie choroby i tym, że zdać można sobie sprawę z jej pojawienia się dopiero, gdy jest za późno.

No i przede wszystkim. Przekazujcie ten komiks ludziom, co do których macie podejrzenia, że są w depresji. To bardzo ważne, bo z tego co pokazuje komiks, samemu bardzo trudno uświadomić sobie depresję i podjąć jakieś działania.

ksiazaki_na_czacie_czarne_fale_3

ksiazaki_na_czacie_czarne_fale_8

 

© Copyright by Fundacja III Kliniki Psychiatrii „Syntonia”

13 komentarze do “CZARNE FALE – KOMIKS

  • Dzień dobry, nie wiem czy on jest w ogóle w sprzedaży, chyba tylko można go dostać w organizacji, ale dowiem się i odpowiem. Aleksy

    • Kasia, scenarzystka, właśnie podała info: Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać komiks: UWAGA, pojawiła się taka możliwość :)))Umówiłam się z Fundacją „Syntonia”, że warunkiem dostania komiksu jest przelew dowolnej kwoty z dopiskiem „darowizna” na konto 47 1950 0001 2006 5469 4224 0002 , dane do przelewu Fundacja III Kliniki Psychiatrii “Syntonia” Ul. Cylichowska 62, 04-769 Warszawa. Następnie napiszcie do mnie maila ze swoimi danymi adresowymi i potwierdzeniem przelewu na adres szaulinska@gmail.com

     Wielkie dzięki za recenzję!

    • Nie dostaniesz w sklepach, nie jest na sprzedaż. Sposób jak go dostać jest opisany na oficjalnej stronie na facebooku.

 1. Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać komiks: UWAGA, pojawiła się taka możliwość :)))Umówiłam się z Fundacją „Syntonia”, że warunkiem dostania komiksu jest przelew dowolnej kwoty z dopiskiem „darowizna” na konto 47 1950 0001 2006 5469 4224 0002 , dane do przelewu Fundacja III Kliniki Psychiatrii “Syntonia” Ul. Cylichowska 62, 04-769 Warszawa. Następnie napiszcie do mnie maila ze swoimi danymi adresowymi i potwierdzeniem przelewu na adres szaulinska@gmail.com.
  Pamiętajcie że ta darowizna pomoże sprawić żeby program działał w jeszcze większej liczbie szkół!

 2. UWAGA komiksu nie można dostać w księgarniach, ale przekazuję informację jak można go kupić:

  Osoby zainteresowane otrzymaniem komiksu: warunkiem jego otrzymania jest przelew dowolnej kwoty z dopiskiem „darowizna” na konto 47 1950 0001 2006 5469 4224 0002 , dane do przelewu Fundacja III Kliniki Psychiatrii “Syntonia” Ul. Cylichowska 62, 04-769 Warszawa. Następnie napiszcie maila ze swoimi danymi adresowymi i potwierdzeniem przelewu na adres szaulinska@gmail.com.

  • Dobry sposób na uniknięcie podatku!!! czy nie możana działać uczciwie jak każdy by chciał ????? po co fundacja, niech bedzie dostępny w sklepie, jak książka i żeby było wiadomo kto jest autorem, żeby ktoś się pod tym podpisał a nie po kryjomu pod stołem, tak obrzydliwie… tak po polskiemu 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website