DZIEŃ DOBRY, POZNAJCIE ODKRYWCÓW

pionierzy_obrazek3„Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków, Marta Dzienkiewicz, ilustracje Joanna Rzezak, Piotr Karski, wydawnictwo Dwie Siostry, stron 110, 20x26x1,6cm, twarda oprawa.

Pamiętacie serię „Byli sobie odkrywcy”? To ta książka jest czymś takim, tylko o Polakach. Są tu dokładnie 23 postacie polskich pionierów (czyli osób, które zrobiły coś po raz pierwszy).

Wynalazcy ustawieni są chronologicznie. Notatki o nich nie są długie, czytają się świetnie i mają wszystkie podstawowe informacje.Nie sądzę, żebym zapamiętał wszystkie nazwiska tak od razu, ale wiedza została już zaszczepiona. Może nie będę pamiętał, że budowniczy kolei transandyjskiej miał na nazwisko Malinowski, ale będę wiedział, że dokonał tego Polak.

Cieszę się, że po „Pionierach” wiem, że Polak skonstruował łódź podwodną, wymyślił kamizelkę kuloodporną, odkrył witaminy czy wynalazł kamerę. Okładka książki jest bardzo ładna, w środku też bardzo ciekawe rysunki, chociaż dla mnie czasami za dużo koloru, albo wzorków (nie wiem, może czytałem późno w nocy i byłem zmęczony i słabo się koncentrowałem).

Wiem, że często piszę, że książka jest świetna i warto ją mieć, ale naprawdę tak jest i nic na to nie poradzę. Tą też warto przeczytać i mieć. I wbrew pozorom wcale nie jest tylko dla dzieci, spokojnie zaciekawi nastolatków. Szkoda, że na końcu nie ma kilku wolnych stron, żeby czytelnik mógł wpisać własne odkrycia to by było fajne. Książka dostaje 7/7 bomb. Ale uwaga: nie dajcie przejrzeć książki
rodzicom, kiedy akurat są u was w pokoju. Zostaną i zaczną czytać „jeszcze tylko jeden rozdział” i będziecie ich mieli na głowie dłuższy  czas.

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website