ANIMALIUM

„Animalium. Muzeum zwierząt” ilustracje Katie Scott, tekst Jenny Broom, wydawnictwo Dwie Siostry, 95 stron, 28x38x1,6cm, twarda oprawa.

Nie da się ukryć, że ten album należy do najbardziej niewygodnych książek. Tak wielkich, że nie wiadomo gdzie je zmieścić w biblioteczce, a jednocześnie nikt nie chciałbym, żeby książka była mniejsza.

Zacznę od ilustracji i ogólnej stylizacji, bo chyba ilustracje są tu najważniejsze. Okazy z tego „muzeum” są pięknie, dokładnie, narysowane trochę w stylu jak dawni podróżnicy i odkrywcy rysowali nowe gatunki w swoich notesach z wyprawy.

Ze względu na duży format książki zwierzaki z ilustracji naprawdę robią wrażenie. Kolorystyka grafik i całych stron jest jakby trochę przydymiona, co pogłębia wrażenie, że oglądamy jakieś wiekowe zapiski.

Bardzo ładnie dodany jest krój pisma i jego wielkość.

We wstępie przeczytamy, że człowiek dzieli Ziemię z 2 milionami gatunków, a przynajmniej tyle poznał i opisał. Muszę przyznać, że to robi wrażenie. W książce tych gatunków oczywiście jest znacznie mniej, ale i tak doskonale pokazują różnorodność biologiczną.

Treść jest podzielona na sześć rozdziałów. A przepraszam, muzeum jest podzielone na sześć sal: Bezkręgowce, Ryby, Płazy, Gady, Ptaki, Ssaki. Książkę zaczyna powitanie i pięknie rozrysowane „Ewolucyjne drzewo życia”.

Bogactwo każdego działu tej książki jest naprawdę wielkie – jeśli chcemy ją czytać naraz, możemy poczuć się zmęczeni ilością informacji. Tak na przykład poczuła się Klara, moja sześcioletnia siostra, po rozdziale „Bezkręgowce”, ale uparła się, że nie odłoży książki, tylko bez czytania obejrzy wszystkie ilustracje do końca. A tego też było sporo.

Ja, jako czytelnik, który przerabiał już część tych tematów na biologii mam okazję do podsumowania, czy zapamiętania (w końcu) materiału, który na lekcjach trochę mnie nudził (nie dlatego, że lekcje są nudne, tylko część działów „nie leży w kręgu moich zainteresowań”).

Oprócz tego, że mądra, z całą pewnością jest to piękna książka prezentowa, którą równie przyjemnie jest dostać co wręczać. Czuję, że to będzie jeden z gwiazdkowych hitów wśród książek.

ksiazki_na_czacie_animalium_13

ksiazki_na_czacie_animalium_4

ksiazki_na_czacie_animalium_5

ksiazki_na_czacie_animalium_6

ksiazki_na_czacie_animalium_7

ksiazki_na_czacie_animalium_8

ksiazki_na_czacie_animalium_10

ksiazki_na_czacie_animalium_11

ksiazki_na_czacie_animalium_12ksiazki_na_czacie_animalium_11

ksiazki_na_czacie_animalium_12

ksiazki_na_czacie_animalium_2

ksiazki_na_czacie_animalium_3

Komentarz do “ANIMALIUM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website