CO SIĘ CHOWA POD?

„Pod ziemią, pod wodą” Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry, 37x27x2 cm, 110 stron, twarda oprawa.

Jeszcze nie zdążyłem napisać, co myślę o książce „Ćwir”, a tu wydawnictwo Dwie Siostry zaskoczyło mnie tytułem „Pod ziemią, pod wodą”. To duży, dwustronny album – z jednej strony dowiadujemy się co jest pod ziemią, z drugiej co jest pod wodą. Naprawdę jestem pod wrażeniem.

Od czego zacząć? Po pierwsze: dobry format. Wielkie książki trudno się przechowuje, ale przy niektórych tematach duży format jest konieczny i nie warto na nim oszczędzać. Tu sprawdza się bardzo dobrze. Ilustracji opisywał nie będę, bo są tak charakterystyczne, że każdy je od razu i tak rozpozna. Kolory są mocne, sprawiają wrażenie ciemnych i pasują do środka ziemi i głębin. Wydanie jest bardzo staranne, dzięki czemu powstała elegancka książka prezentowa.

Pomysł na to, żeby książka zaczynała się na dwóch okładkach, a treść spotykała w środku książki i jednocześnie środku ziemi – jest super.

Co do treści, to jest bardzo ciekawie przygotowana. Każda część zaczyna się tuż pod powierzchnią ziemi czy wody i z każdą stroną czytelnik zagłębia się coraz niżej. Jednocześnie dostaje ogromną dawkę informacji. Naprawdę jest to ponad sto stron fajnie podanej wiedzy i takiej „praktycznej” i ciekawostkowej, nie do końca zbadanej, działającej na wyobraźnię (np. stworzenia z głębin).

Żeby pokazać jak różne i fascynujące tematy zostały pokazane w książce wypiszę kilka z każdej części. W „Pod ziemią” znajdziemy: organizmy zamieszkujące ziemię, owady, zwierzaki, ale też bakterie, grzyby itd. Domki zwierząt. Przegląd jadanych korzeni, kłączy, bulw i cebul. Podziemne instalacje (gaz, woda, elektryczność, ciepła woda do ogrzewania, kanalizacja) i rozprowadzanie do budynków. Oczyszczalnie, tunele, linie metra, kopalnie, wykopaliska architektoniczne i wiele innych.

W części „Pod wodą”: życie w jeziorach, oceanach, co pływa po wodach, rafa koralowa, nurkowanie, ciśnienie pod wodą, przeglądy strojów do nurkowania i statków podwodnych (kosmicznie ciekawe), morskie olbrzymy, podwodne krajobrazy, mieszkańcy głębin, rów Mariański, itd.

Klarze bardzo się książka podoba. Chyba jak do tej pory najbardziej z książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Jeśli chodzi o ziemię, to najdłużej oglądała podziemne instalacje i ich rozprowadzanie po domach i budynkach. W wodzie bardzo spodobały jej się stworzenia żyjące w głębinach. Mnie też to zawsze fascynowało.

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_2

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_3

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_4

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_5

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_6

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_9

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_10

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_1

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_11

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_12

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_13

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_14

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_15

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_16

ksiazki_na_czacie_pod_ziemią_mizielińscy_17

Komentarz do “CO SIĘ CHOWA POD?

  1. Ta książka jest genialna! Na razie oglądałam i czytałam ją tylko u znajomych, czekam na wyjątkowa okazję, żebym mogła podarować ją córce. Mam tylko nadzieję, że nakład się nie wyczerpie, co ostatnio często się zdarza z pięknymi książkami dla dzieci, co cieszy mimo wszystko 🙂 Fajnie, że ludzie kupują dzieciakom piękne książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website