WIERZENIA SŁOWIAŃSKIE DLA MALUCHÓW

„Strachy na lachy” czyli wierzenia słowiańskie w wersji dla dzieci, Aneta Noworyta, Jolanta Marcolla, wydawnictwo Bis, 39 stron, twarda oprawa.

Doskonała książka. Naprawdę doskonała. Obowiązkowa. Początkowo miałem wątpliwości do ilustracji, bo wydawały mi się za mało straszne. Ale potem uświadomiłem sobie, że to dla maluchów jak Klara, więc ilustracje są bardzo trafione.

Książka składa się z krótkich wierszyków, dwustronicowych ilustracji i fatycznego wyjaśnienia z informacjami na temat bohatera wiersza, umieszczonego w „rogu” czyli na części ilustracji. Bardzo czytelne i jasne rozwiązanie.

WIERZENIA SŁOWIAŃSKIE SĄ DLA DZIECI? TAK!

Tematem książki są bóstwa i demony w jakie wierzyli nasi przodkowie. Temat ten mam wrażenie pojawił się w literaturze młodzieżowej na poważnie przy okazji „Bestiariusza słowiańskiego” Pawła Zycha i Witolda Wargasa, którzy tym samym wprowadzili wierzenia słowiańskie na półki biblioteczek dzieci i młodzieży. Od tamtej pory słowiańskie stwory pojawiły się jeszcze w kilku książkach i zawędrowały do literatury dla dzieci.

I bardzo dobrze, bo znamy mity Greków i Rzymian (mniej inne, choć też są ciekawe), a nie znamy wierzeń naszych przodków. Mnie ten temat zafascynował dawno temu i bardzo się cieszę, że teraz mogła zapoznać się z nim moja mała siostra (ma pięć lat).

Wprawdzie Mama nie chciała jej czytać przed snem, żeby się nie bała. Ale pewnego dnia Klara została z ciocią Elą, wykorzystała okazję i poprosiła o przeczytanie książki i Ela przeczytała jej całą. Klara była zachwycona. W książce były ogniki, dusiołki, wodniki, rusałki, cały magiczny świat słowiański. Bardzo jej się to spodobało.

Też uważam, że książka jest bardzo dobra. Tak jak napisałem, ilustracje są wesołe, więc nawet jak jakaś postać wzbudzi niepokój w dziecku, to ilustracje go nie przestraszą. Ja wolałbym oczywiście, żeby było więcej postaci i bardziej mroczne rysunki, ale tak jak pisałem, nie jestem odbiorcą tej książki. Jest dla młodszych dzieci, myślę, że pięć – osiem lat. Choć też przeczytałem ją z przyjemnością.

Wierzenia słowiańskie. Strachy na lachy. Książki na czacie Wierzenia słowiańskie. Strachy na lachy. Książki na czacie ksiazki_na_czacie_strachy_na_lachy_4 ksiazki_na_czacie_strachy_na_lachy_5 ksiazki_na_czacie_strachy_na_lachy_6

[buybox-widget category=”book” ean=”9788375514056″]

4 komentarze do “WIERZENIA SŁOWIAŃSKIE DLA MALUCHÓW

  1. W temacie „opracowań” dla dzieci pojawiły się jeszcze „Paskudki słowiańskie” Magdaleny Mrozińskiej. Nie miałam w ręku, ale zdjęcia, które widziałam i fragmenty wierszyków dość zachęcające:)

  2. Witam!
    Przypadkowo trafiłam na recenzje moich ‚ Strachow’! Cieszę sie, ze książka tak sie spodobała! A wiecej inspiracji nasza rodzima kultura- w moich poprzednich publikacjach: Zosia i książę elfów ( wyd imPuls, 2008) i Wodnik ze Starego Lasu
    ( impuls 2009)
    Pozdrawiam i zapraszam do lekturki :-)!

    Aneta Noworyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website