KLARA I BARBARA

Seria Basia, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, wydawnictwo Egmont, stron 23, 21,5×25,5×0,7cm, twarda oprawa.

Basia to taka niby zwyczajna seria książek. O życiu małej dziewczyny i jej rodziny, mamy, taty i dwóch braci. I ich przygodny też są zwyczajne, właściwie to nie przygody, tylko normalne, życiowe rzeczy. Jak dałem Klarze cztery nowe części, kiedy przyszła z przedszkola, to od razu chciała, żeby jej czytać. Chociaż zazwyczaj myje ręce i je deser. Więc ja jadłem obiad, a Mama siedziała z Kla na podłodze i czytała. I musiała przeczytać wszystkie cztery części po kolei. A to nie trwa tyle co czytanie, bo Klara przy okazji zawsze omawia jak ten temat wygląda w jej życiu.

Na przykład przypomina jak byliśmy na biwaku, albo jak przesadza ze słodyczami, albo jak właśnie była na urodzinach kolegi na placu zabaw. Nie wiem czy kiedyś pisałem, ale przy pierwszych częściach moja Mama nie widziała w Basi nic szczególnego. A okazało się, że Klara Basię uwielbia. I Mama teraz też. Ja to zawsze lubiłem takie książki, gdzie można porównywać swoje życie z bohaterem. Ja porównywałem z Mikołajkiem. Klara z Basią.
PS. Doliczyłem się już 22 części serii, a widziałem, że jest nawet PLANSZÓWKA!

BASIA I URODZINY W MUZEUM – ta część wydaje się wyjątkowo ciekawa, bo jest w niej narysowane Muzeum Narodowe w Warszawie. Basia idzie na urodziny Anielki i zamiast do sali zabaw czy do domu, to jest zaproszona do Muzeum na zajęcia dla księżniczek i rycerzy. Postanawia się przebrać odpowiednio. A na urodzinach są różne zajęcia, a czytelnik może poznać nazwy z epoki, oraz zobaczyć obrazy jakie są wystawienie w muzeum. Moim zdaniem to świetny pomysł.

BASIA I BIWAK – cała rodzina jedzie pod namiot. Najpierw jest robienie list rzeczy do zabrania i pakowanie, potem podróż i w końcu rozstawianie namiotu. Niestety pogoda nie jest dobra. A mimo to udaje im się fajnie spędzić czas. Klarze bardzo się podoba ta część, bo uwielbia jeździć pod namiot, albo chociaż spać w namiocie rozstawionym na podwórku.

BASIA I PRZEDSZKOLE – Basia nie może znaleźć w przedszkolu koleżanki. Smuci ją to i sprawia, że nie bardzo chce chodzić do przedszkola. Ale jest dziewczynka, z której wiele osób się śmieje, bo inaczej się zachowuje, Anielka, i ta Anielka interesuje się Basią. Basia odkrywa, że Anielka jest fajna i tak zyskuje najlepszą koleżankę. Klara ma przyjaciółkę w przedszkolu, ale ma też dziewczynkę, która jest złośliwa i Klara się nią denerwuje. Więc o kłopotach Basi w przedszkolu, słuchała bardzo zainteresowana i opowiadała jak jest u niej.

BASIA I SŁODYCZE – Klara była bardzo zainteresowana tym, że Basia jadła dużo słodyczy. I cały czas mówiła, że ją rozumie, bo ona też chce jeść ciągle słodycze. Zresztą Klara codziennie bawi się w cukiernię i robi ciasta, babki i desery. Więc książka dodatkowo jej się podoba, bo ma różową okładkę i wiele rysunków przysmaków. Ale są też poruszone tematy zbyt dużej ilości słodyczy, alergii na słodycze, oraz tego, że ktoś może ich nie lubić (naprawdę?).

basia_1

basia_3

basia_5basia_7

basia_6

basia_8basia_9

basia_10

2 komentarze do “KLARA I BARBARA

  1. Moje siostry uwielbiają Basię – w domu mamy o niej 12 książek , inne często trafiają nam się w bibliotece. Ja też lubię ją czytać , ale ostatnio wogóle nie miałam na to czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website