ILUSTROWANY INWENTARZ DRZEW

„Ilustrowany inwentarz drzew” Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, wydawnictwo Zakamarki, 22x31x1,2cm, 61 stron, twarda oprawa.

W książce znajdziecie 57 gatunków drzew z różnych miejsc na świecie. Czyli możecie obejrzeć i te, które rosną obok domu i te z innego kontynentu.

Album zaczyna się od wprowadzenia, spisu treści i ilustrowanego słowniczka tłumaczącego nazwy i określenia z jakimi spotkamy się podczas czytania oraz sporo informacji ogólnych o drzewach, głównie o liściach i korze. Na końcu albumu znajdziemy indeks gatunków.

Opis każdego drzewa zajmuje jedną stronę (nazwaną planszą) i składa się z: ilustracji (ryciny) całego drzewa oraz zbliżenia liścia lub owoców, nazw polskiej i łacińskiej, wysokości docelowej, długości życia i krótkiej charakterystyki. Przy wielu drzewach są ludzie lub zwierzęta co pomaga wyobrazić sobie prawdziwą wielkość roślin.

Większość książki zajmują drzewa liściaste, jest też trochę drzew iglastych i kilka palm.

Inwentarz jest bardzo ładny. Okładka ma mocne kolory, ale ryciny w środku książki zostały pokolorowane delikatniej. Treści jest w sam raz, żeby poznać jakieś drzewo, ale jednocześnie coś z jego opisu zapamiętać nawet po jednym czytaniu książki. A czyta się ją i ogląda z przyjemnością. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi drzewa.

Bardzo podobają mi się ilustracje pani Tchoukriel, która – jak przeczytacie we wstępie – specjalizuje się w sporządzaniu rycin naukowych. Jeśli ktoś chciałby przerysować drzewo, na lekcję przyrody, biologii, czy żeby nauczyć się rysować, taka rycina to świetny wzór.

W serii ukazał się również „Ilustrowany inwentarz zwierząt”.

W książce szukałem drzew największych, najdłużej żyjących i o najlepszych kształtach do wspinania się. Nie znam się na nazwach drzew poza podstawowymi, ale od kiedy byłem mały to zawsze na nie wchodzę. W ogrodzie, lesie, jak tylko widzę fajne drzewo do wspinaczki to zaraz na nim jestem ku niezadowoleniu Mamy. Zresztą leżące drzewa też są fajne, zwłaszcza nad wąwozami, albo wodą. Na końcu wpisu dałem jedno zdjęcie z bardzo fajnego miejsca niedaleko mojego domu.

ilustrowany_inwentarz_drzew_2

ilustrowany_inwentarz_drzew_3

ilustrowany_inwentarz_drzew_4

ilustrowany_inwentarz_drzew_5

ilustrowany_inwentarz_drzew_6

ilustrowany_inwentarz_drzew_7

ilustrowany_inwentarz_drzew_8

ilustrowany_inwentarz_drzew_9

ilustrowany_inwentarz_drzew_10

ilustrowany_inwentarz_drzew_11

Aleksy_Krysztofiak_książki_na_czacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website