NOWY JORK PIŻAMORAMA

Nowy Jork Piżamorama”, Michael Leblond, Frederique Bertrand, wydawnictwo Wytwórnia, 23 strony, 24×0,4x32cm, miękka oprawa + ruchome ilustracje.

Na temat książek (i nie tylko) zdążyłem nauczyć się już jednego – Francuzi zawsze mają świetne pomysły, jeśli nie szalone, to genialne w inny sposób. „Nowy Jork Piżamorama” jest potwierdzeniem tej reguły, za pomocą sprytnej iluzji twórcy sprawili, że ilustracje się ruszają – dosłownie.

To książka, którą zachwycałem się już dawno temu, jeszcze przed jej wydaniem, ale jak przyszła to zaraz zabrała ją Klara i zapomniałem, że nie napisałem recenzji! No mam nadzieję, że jest jeszcze dostępna, bo jest to tytuł w którym dosłownie „strony ożywają”.

Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, ale trzeba przyznać, że temat doskonale dobrany do techniki – miasto, które nigdy nie zasypia, jest ogromne, zawsze w ruchu. Główny bohater, chłopiec, idzie spać, a po chwili, przez sen, za pomocą swojej piżamy w paski zaczyna lot nad Nowym Jorkiem.

Ważniejsze od fabuły są jednak wspomniane przeze mnie ruchome, a może raczej ożywione, ilustracje. Zostały wykonane w starej technice animacji ombro cinema. Jak to działa? W skrzydełku przednim znajdziemy specjalną folię, na której są gęsto wydrukowane czarne, równoległe paski. Za to w środku książki ilustracje mają wydrukowane w odpowiednich miejscach kreski. Tak więc, gdy przyłożymy folię do rysunków i nią poruszamy, odniesiemy wrażenie, jakby Nowy Jork był animowany.

Niby nic, ale dla mnie hipnotyzujące! Co widzę ten tytuł, to wyjmuję folię i uruchamiam rysunki. Klara też często wraca do Piżamoramy, co naprawdę widać po jej stanie. A muszę napisać, ale Kla jest podobna do mnie i właściwie nie niszczy książek ani zabawek.

Moje zdjęcia nie oddają uroku książki – zwłaszcza, że ma bardzo przyjemne, graficzne ilustracje i kolory – ale wydawnictwo Wytwórnia nakręciło film na którym można zobaczyć ruch ilustracji. Zobaczcie koniecznie, proste a fascynujące.

Książka jest dla mnie JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH wydarzeń książkowego roku 2015 i na pewno znajdzie się w moim tegorocznym zestawieniu najlepszych tytułów.

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_2

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_3

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_4

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_5

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_6

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_7

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_8

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_9

książki_na_czacie_Nowy_jork_piżamorama_10

2 komentarze do “NOWY JORK PIŻAMORAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website