LA FONTAINE PO POLSKU I PO FRANCUSKU

„Bajki Le Fontaine/Le Fontaine Fables”, ilustracje: Agnieszka Srokosz, Agnieszka Świętek, Ada Birecka, Mateusz Piestrak, Paweł Mildner, Monika Jaworska-Duchlińska, Joanna Bartosik, Anna Chmielnik, wydawnictwo Widnokrąg, 60 stron, 21x21x1cm, twarda oprawa, książka z płytą.

Mam już w swojej kolekcji parę zbiorów bajek i wiem, że kiedy chce się wydać tego typu książkę, trzeba mieć pomysł na coś, co ją wyróżni. Muszę powiedzieć, że twórca najnowszego wydania „Bajek La Fontaine” doskonale wywiązał się z tego zadania.

Jak wskazuje tytuł, znajdziemy tutaj 8 bajek francuskiego bajkopisarza Jean’a de La Fontaine’a, zarówno tych bardziej popularnych jak „Kruk i Lis”, czy też mniej znanych, choćby „Dąb i Trzcina”.

Jak wspomniałem na wstępie, nowo wydawane zbiory bajek powinny się czymś wyróżniać się – w końcu ich treść pozostaje niezmienna. Czym wyróżniają się „Bajki La Fontine’a”? Twórcy połączyli dwa pomysły. Pierwszym z nich jest dwujęzyczność książki – po lewej stronie wydrukowano tekst po polsku, a po prawej po francusku. Dotyczy to nie tylko bajek, ale też wstępu i noty „o autorze” oraz notatek o ilustratorach, którzy stworzyli rysunki do historyjek (wyłonione podczas konkursu).

Napisałem „ilustratorów”, a nie „ilustratora” ponieważ obok dwujęzyczności, książka charakteryzuje się tym, że ilustracje do każdej bajek przygotował inny twórca.

Doskonałym dodatkiem do książki jest płyta. Usłyszymy na niej polsko-francuską aktorkę Elizabeth Dudę, dzięki czemu możemy posłuchać historyjek zarówno w naszym języku, jak i ojczystym La Fontaine’a. Jeśli więc ktoś uczy się francuskiego, może nie tylko przeczytać bajki, ale też osłuchać się z poprawną wymową.

Mimo że nietypowych rozwiązań jest tu kilka – dwujęzyczność, kilku ilustratorów, płyta – cała koncepcja jest spójna. Książka jest ładnie wydana, elegancka, w wygodnym formacie. Klarze podobały się ilustracje, a każdą bajkę trzeba było z nią trochę omówić. Najbardziej spodobała jej się opowieść o sprytnym lisie i próżnym kruku. Ale to chyba każdy lubi tę bajkę.

Książkę polecam i do domowej biblioteki i na prezent.

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_1

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_13

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_2

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_3

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_4

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_5

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_6

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_7

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_8

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_9

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_11

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_12

ksiazki_na_czacie_bajki_la_fontaine_15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website