CAŁA PRAWDA O MAJTKACH

„Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych” Iwona Wierzba, ilustracje Marianna Sztyma, wydawnictwo Albus, 134 strony, 17,5x24x1,8cm, twarda oprawa z obwolutą.

Książka dla młodzieży i dorosłych. Ale w końcu w opracowaniu graficznym jak dla dzieci. Czyli ładna, z ilustracjami, fajnie rozłożonym tekstem i treścią bardzo merytoryczną, na temat niebanalny i ciekawy.

Najbardziej podoba mi się temat. Historia majtek, czyli rzeczy, której każdy używa na co dzień. Elementu ubrania ważnego i z powodu obyczajowości i prawa (chyba dobrze kojarzę, że człowiek chodzący nago po ulicy zostanie aresztowany) i higieny. Z drugiej strony majtki raczej nie są tematem rozmów, książek, filmów, itd. Pojawiają się oczywiście, ale nikt nie poświęca im specjalnych rozważań, nie szuka informacji kto je wynalazł i dlaczego, albo jak żyło się ludziom przed tym, kiedy zaczęli je nosić.

Muszę powiedzieć, że najbardziej zaskoczył mnie… męski gorset. Pomyśleć, że niektórzy mieli pecha urodzić się w czasach kiedy coś takiego trzeba było nosić. O gorsetach i innych częściach bielizny też tu poczytacie, bo nie da się tych tematów tak do końca rozdzielić. Jest więc o kalesonach, krynolinach, mieszkach, opaskach itd.

Wszystkie te informacje i wiele, naprawdę wiele, innych znajdziecie w tej nietypowej książce. Czyta się ją z przyjemnością, bardzo szybko i mimo że jest to jakby nie było wiedza historyczna, to można się wiele razy uśmiechnąć, albo zadziwić.

Dużym plusem są ilustracje – eleganckie, dowcipne, w delikatnych, „bieliźnianych” odcieniach. Dzięki nim i pomysłowej, dwustronnej obwolucie, książka wygląda bardzo elegancko.

Polecam, bardzo ciekawa, ładnie wydana, wyróżniająca się tematyką i stylem książka. W dodatku można poznać naprawdę ciekawy kawałek z historii człowieka.

Myślę, że będzie to jedna z najlepszych książek wydanych w tym roku.

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_2

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_3

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_4

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_5

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_6

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_7

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_8

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_9

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_10

ksiazki_na_czacie_wstydliwa_historia_majtek_11

2 komentarze do “CAŁA PRAWDA O MAJTKACH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website