KIEDY RODZICE SIĘ ROZWODZĄ

„Wszystko będzie dobrze” January N. Misiak, wydawnictwo Egmont, 45 stron, okładka miękka ze skrzydełkami.

Ten komiks ma bardzo fajną okładkę, nie wiem dlaczego, ale przyciąga wzrok. Może z powodu kół, które mają w sobie coś hipnotyzującego? No i dziwne połączenie kolorów: przód czerwono biały, tył mocno zielony. Jest też piękny dodatek na końcu, rozkładówka z motylami i ich… smakami, wydrukowana na nieco ciemniejszym papierze. Sam komiks też jest fajnie narysowany, choć w niektórych miejscach ma się wrażenie, że to bardziej szkic niż gotowy rysunek. Ale to pewnie taki styl. Świetna jest strona „we mgle” gdzie widać same dymki ze słowami, naprawdę człowiek sam czuje się jakby był we mgle.

Opowieść zaczyna kadr z rozwodu rodziców. Potem mała dziewczynka wraca z mamą do domu gdzie mama pije wino i ogląda telewizję. Po kolacji kaleczy się w rękę rozbijając kieliszek i wysyła samą córkę do spania. Dziewczynka płacze, ale wtedy z szafy wyskakuje żaba i zabiera ją w podróż, której celem na być znalezienie śpiących policjantów i ich pomocy. Kraina trochę przypomina dżunglę, a dziewczynka cały czas jest bardzo przybita i dużo płacze. Ale dzielnie idzie za żabą.

Początkowo myślałem, że „Wszystko będzie dobrze” to komiks, który ma być pocieszeniem dla dziecka w takiej sytuacji. Ale miejscami wydaje mi się trochę straszny, chyba, że został napisany dla starszych dzieci? A może nie do końca go rozumiem, bo nie mam rozwiedzionych rodziców?

Dla mnie „Wszystko będzie dobrze” jest komiksem o tym, że rano wszystko wygląda znacznie lepiej. Znacie to uczucie? Człowiek kładzie się spać wieczorem z jakimś problemem, czymś się stresuje, coś wydaje mu się trudne, ogólnie wielka czarna dziura. A rano dziwi się, że tak się przejmował i znajduje rozwiązania. Albo nawet sprawa sama się rozwiązuje. Moim zdaniem to właśnie komiks pokazuje genialnie. Problem – dziwne sny – poranny powrót równowagi. Chyba każdy miał coś takiego chociaż raz. Polecam.

PS. Jest to kolejny komiks z serii Egmontu nagrodzony w pierwszej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_1

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_3

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_4

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_5

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_6

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_7

ksiazki_na_czacie_wszystko_bedzie_dorze_8

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website