BEZA I ZLATKO SĄ Z RAJU

„Przygody w raju”: tom 1 „Najlepsi przyjaciele”, tom 2 „Anioły, ciastka i wypadające zęby” Moni Nilosson, Elin Lindell, wydawnictwo Zakamarki, stron 54, 15×20,4×0,6cm, twarda oprawa.

Seria książek dla Klary z nowymi, ciekawymi bohaterami. Ciekawymi, bo jest to dwójka dzieci – dziewczyna i chłopak, trochę starsi od Klary, którzy mieszkają w tak zwanym blokowisku. Czyli akcja nie toczy się w domkach, tylko w blokach, gdzie mieszka masa ludzi i można spotkać dzieciaki w swoim wieku i się zaprzyjaźnić. Tak jak Beza i Zlatko.

Na okładce możemy przeczytać, że dzieci są otoczone „barwną galerią ludzkich typów” i lepiej bym tego nie określił. Postacie, które widzimy na drugim planie, zwłaszcza dorośli, są naprawdę nietypowi. Przynajmniej dla książek dziecięcych. Można zobaczyć tu i kloszarda, tatuażystę, czy choćby tatę Bezy, bardzo ważnego, bo jest szefem sali w restauracji.

Ilustracji jest dużo, więcej niż tekstu, są kolorowe, a świat na nich czasem pokazany jest niezbyt ładnie, ale są jednocześnie wesołe. Klarę losy Bezy i Zlatka bardzo zainteresowały, zwłaszcza pierwsza część. Książki nadają się do samodzielnego czytania, bo mają dobrą czcionkę.

NAJLEPSI PRZYJACIELE Zlatko nie lubi grać w piłkę nożną, ale jego tata chyba marzy o tym, by synowie byli piłkarzami. Sam jest wielkim kibicem piłki co widać po ubraniach. Zlatko jest nieszczęśliwy bo dostał od taty piłkarskie buty, ale nie chce grać, woli siedzieć w piaskownicy. W ogóle jest dość zestresowany. Martwi się tym, że nie lubi robić tego co inne dzieci, jak wspinanie się na drzewa, kopanie pustej puszki. Kiedy piłka wpada do piaskownicy Zlatko próbuje ją podać i tak kopie, że uderza się w twarz i upada. Kiedy otwiera oczy widzi dziewczynę ze skrzydłami. Czy ma naprawdę skrzydła, przeczytacie sami. Ale tak właśnie zaczyna się przyjaźń między bohaterami.

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_1

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_3

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_4

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_5

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_6

ANIOŁY, CIASTKA I WYPADAJĄCE ZĘBY W tej części bliżej poznajemy Bezę, która niedawno wprowadziła się na osiedle Raj. Beza najbardziej lubi słodycze. Bierze więc kieszonkowe, które dostała od mamy (nie mieszka z nią i tatą) i wybiera się do sklepu ze Zlatkiem po ciastka. Przy okazji dowiadujemy się kto wygrał konkurs wypadających zębów. Wyjście po ciastka nie jest jednak takie łatwe, bo po drodze dzieciaki natykają się na młodzieżowy gang Aniołów z Raju.

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_8

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_2

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_10

ksiazki_na_czacie_przygody_w_raju_11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website