RYSIEK I KRÓLIK – NO I FAJNIE!

„Rysiek i Królik w szortach” Katarzyna Urbaniak, Krzysztof Budziejewski, Łukasz Piotrkowicz, wydawnictwo Egmont, 21,7x29x0,4cm, 40 stron, oprawa miękka ze skrzydełkami.

Jeden z najzwyczajniejszych i najlepszych komiksów jakie czytałem w ostatnim roku. Niesamowicie trafny i od razu zaprzyjaźniłem z bohaterami. Nie chciałbym rozstrzygać, który z pięciu nowych komiksów dla dzieci Egmontu, jest najlepszy, ale zdradzę, że po ten sięgnąłem jako pierwszy.

Komiks zaczyna się od nietypowego – a może właśnie typowego – nawiązania znajomości rysia Ryśka i królika Królika w kontrze do szkolnych cwaniaków, do których początkowo należy również Ryszard.

Opowieści jest pięć. Poezja i męska przyjaźń, przeplata się z artystycznymi porywami w postaci graffiti, e-sportem, życiem w wirtualu, oraz pierwszą miłością. W tej paczce Rysiek jest bardziej energiczny, zawadiacki, beztroski. No i on tu nosi koszulkę bez rękawów 😉 Za to Królik w golfie jest typowym nocnym graczem z duszą romantycznego poety, który jednak na pewną ukrytą właściwość – w transie potrafi nieźle przywalić. Ale tylko szkolnym dręczycielom – żebyście nie myśleli, że jest jakiś niewychowawczy element 😉

Jest to niesamowicie realistyczna opowieść z dzisiejszego życia o tym jako może wyglądać relacja dwóch kumpli. Bardzo zabawna, chociaż tło z życia rodzinnego Królika wypadło jakoś smutno. Ale poza tym jest to przekrój przez codzienne sprawy zwyczajnych nastolatków (młodszych).

Oczywiście moim ulubionym fragmentem jest to, jak postacie poboczne występujące w komiksie rozmawiają o grach używając języka jakiego przy tym się używa. A już na przykład moim rodzice, jak czytali komiks, to nie wiedzieli o co chodzi, bo (z jakiś kosmicznych niewiadomych przyczyn) nie dają się wciągnąć w granie. Szczęście, że chociaż komiksy czytają…

Ilustracje bardzo pasują do treści. W postaciach genialne jest nałożenie cech ludzkich na zwierzęce. Proste i czytelne rysunki, fajne, czyste kolory, bardzo współczesny klimat, który w tym komiksie naprawdę doskonale gra z treścią. Polecam. Polubicie.

Komiks został nagrodzony w pierwszej edycji konkursu „Konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_4

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_5

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_6

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_7

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_8

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_9

ksiazki_na_czacie_rysiek_i_krolik_10

rysiek_i_krolik_3

 

2 komentarze do “RYSIEK I KRÓLIK – NO I FAJNIE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website