NADCIĄGA NOWA BOHATERKA Z FINLANDII

„Siri i pchła”, „Siri i okropna świnka”Tiina Nopola, Mervi Lindman, wydawnictwo Wilga, 20x27x1cm, 31 stron, twarda oprawa.

Siri to kolejna ciekawa dziewczyna z książek dla dzieci. Trochę marudna, trochę dziwna, ale bardzo pomysłowa i jak to niektórzy mówią – rezolutna. W dodatku ma trzech kumpli z których każdy ma na imię Otto.

To dopiero dwie pierwsze książki z tej serii jakie widziałem, ale mają bardzo charakterystyczne ilustracje. Zabawne, trochę karykaturalne, a jeśli chodzi o postacie to wyglądają jakby z każdej się coś sypało. Dosłownie wszędzie w powietrzu unoszą się jakieś drobinki, okruszki, kropki. Sprawia to bardzo fajne wrażenie, jakby wszyscy byli ciągle w ruchu.

Jestem przekonany, że książki o Siri spodobają Wam się, tak jak w u nas w domu.

SIRI I PCHŁA: Siri ma występ w szkole muzycznej na który zaprasza trzech Ottów. Przy okazji spotyka niezbyt czystą koleżankę, która oznajmia wszystkim, że ma pchłę. Nosi ją w pudełku i dzieci chcą ją zobaczyć. Za to dorośli są przerażeni. W końcu jednak koleżanka postanawia pokazać wszystkim pchłę, ale okazuje się, że jej pupilka zaginęła. Zastanawiam się czy w oryginale nie była to książka „Siri i wesz” bo jak mama zaczyna szukać na Siri pchły, to sprawdza jej głowę. (Ale już ktoś w komentarzu wyjaśnił, że nie – możecie przeczytać pod tekstem).

ksiazki_na_czacie_siri_2

ksiazki_na_czacie_siri_5

ksiazki_na_czacie_siri_6

ksiazki_na_czacie_siri_7

SIRI I ŚWINKA: W tej części Klara nie bardzo lubiła Siri. Dziewczynie popsuł się ukochany zajączek i oddała go do specjalnego szpitala dla niedźwiadków. Na czas leczenia dostała inną zabawkę, które okazała się świnką. Jednak Siri nie chciała świnki. Była dla niej niemiła i porzuciła ją pod ścianą. Ponieważ Klarze na rysunkach świnka bardzo się podobała, to nie mogła wybaczyć Siri, że tak się wobec nowego pluszaka zachowuje. Na szczęście na końcu sytuacja jakoś się wyjaśniła.

ksiazki_na_czacie_siri_3

ksiazki_na_czacie_siri_8

ksiazki_na_czacie_siri_9

ksiazki_na_czacie_Siri_10

ksiazki_na_czacie_siri_11

 

2 komentarze do “NADCIĄGA NOWA BOHATERKA Z FINLANDII

 1. „Zastanawiam się czy w oryginale nie była to książka „Siri i wsza”… ”

  Używszy wikipedii w różnych językach sprawdziłem rzecz, i jednak jest to pchła, a nie wesz.

  Metoda: znajdź stosowne hasło w wikipedii, zmień język na fiński i użyj znalezionej nazwy w kontekście tytułu książki — jak trafisz, Google potwierdzi. Tym sposobem doszedłem, że tytuł oryginału jest „Siiri ja Kertun kirppu”, gdzie „Kerttu” to imię tej dziewczynki, co miała „pchłę”.

  • Dzięki, faktycznie, mogłem sprawdzić w tłumaczu 🙂
   I poprawiłem wsze na wesz, nie pomyślałem, że taka jest liczba pojedyncza
   Dzięki, Aleksy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website