STARSZE PANIE MAJĄ SWOJE TAJEMNICE

„Maleńka pani Flakonik” seria „Mistrzowie ilustracji” Alf Proysen, ilustracje Krystyna Witkowska, wydawnictwo Dwie Siostry, stron 79, 15×18,5×1,2 cm, twarda oprawa.

Książkę odebrałem od listonosza w chwili, kiedy wsiadałem do samochodu, żeby pojechać nad morze. Złożyło się bardzo fajnie, bo Mama przeczytała ją od razu Klarze podczas podróży. A Klara była zachwycona bo właśnie trzymała w rękach małą buteleczkę, flakonik, który zabrała, żeby przywieźć Babci wodę morską. Butelka ma jakieś 12 centymetrów wysokości, więc Klara łatwo może sobie wyobrazić jaka mała bywa pani Flakonik.

Pni Flakonik jest starsza panią, która ma taką przypadłość, że co jakiś czas się zmniejsza. Robi to bez powodu i nie jest w stanie nad tym panować, więc ma z tym wiele kłopotu. Chociaż może też robić całkiem ciekawe rzeczy i specjalnie się tym zmniejszaniem nie przejmuje. Z drugiej strony pani Flakonik nie stara się niczego z tym zmniejszaniem robić, i raczej o tym nie rozpowiada „bo starsze kobiety nie lubią o takich rzeczach opowiadać”.

W pierwszy opowiadaniu Pani Flakonik kurczy się, a ma do zrobienia bardzo dużo prac w domu i ogrodzie i musi sobie jakoś poradzić. Kolejne przygody ma już w różnych miejscach i spotyka w nich różnych ludzi i zwierzęta. Na przykład w kieszeni męża odwiedza sklep, żeby pomóc mu kupić makaron. Albo poznaje małą dziewczynkę, której chce dać na Gwiazdkę nakręcaną lalkę, ale zmniejsza się w tym czasie i lalka robi się dla niej za duża. Zostaje też królową wron.

Książka ma fajne ilustracje i bardzo ładną okładkę – tło z makaronów wygląda super. Jest wydana w super wygodnym mini formacie. Klara nawet rozpoznała, że pasuje do „Maleńkiej czarownicy” z tej samej serii, która jej się bardzo podobała o czym było TUTAJ.

Podobno rodzice oglądali w dzieciństwie japońską dobranockę na podstawie tej książki „Pani łyżeczka” (bo tak było podobno w oryginale). Ale nie wydaje mi się zbyt podobna, ale może dlatego, że autor napisał wiele opowiadań o pani Flakonik, a w tej książce zmieściło się pięć. A tu możecie zobaczyć pierwszy odcinek japońskiej bajki:

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_2

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_3

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_4

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_5

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_6

ksiazki_na_czacie_malenka_pani_flakonik_7

 

 

3 komentarze do “STARSZE PANIE MAJĄ SWOJE TAJEMNICE

  1. Książka z dzieciństwa mojej mamy, siostry mamy, mojego brata i mojego 😉 Mam w domu wydanie z 1970 roku, również z ilustracjami Krystyny Witkowskiej. Jest już zaczytane z każdej strony, ale nadal z sentymentem wracam do tych opowiadań.
    Makaronowa okładka nowego wydania jest idealna, świetnie nawiązuje do mojej ulubionej przygody Pani Flakonik.

  2. Skoro Alf Prøysen, to może i Anna C. Vestly się tu pojawi? Twoja siostra z pewnością dojrzała już do obu wydanych w Polsce powieści tej autorki z cyklu „8+2”. Pierwszy tom (8+2 i ciężarówka; polski tytuł zresztą zależy od wydania — mimo że kilkakrotnie wydawano ten sam przekład, za każdym razem pod innym tytułem) był ulubioną książką moich bratanic, gdy były w jej wieku. Drugi (8+2 i domek w lesie) w tym roku wydały „Dwie Siostry”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website