NIE POWIEM WAM JAK WYGLĄDAM

„Cud chłopak” R.J. Palacio, wydawnictwo Albatros, stron 414, 14x20x3cm, oprawa miękka.

Zanim przejdę do recenzji, to powiem, że książkę dostałem z torbą na której jest jej okładka. Bardzo fajny pomysł promocyjny. Moją wprawdzie zabrała Mama, która też książkę przeczytała, ale spoko.
To od razu napiszę, że książka dostała wiele nagród na świecie dla książki dziecięcej, była najlepszą książką Amazona w 2012 roku i nr 1 na liście bestsellerów New York Timesa. Ja wziąłem ją do ręki i odłożyłem dopiero po ostatniej stronie (a jest to normalna powieść, a nie krótkie opowiadanie).

Z powodu zmutowanego genu August ma zdeformowaną twarz i mimo że przeszedł 27 operacji nadal wygląda makabrycznie. Wychowuje się w kochającej, wesołej rodzinie. Ma rodziców, starszą siostrę i psa. Skończył właśnie 10 lat i jego mama postanowiła wysłać go do szkoły. A August nigdy wcześniej nie chodził do szkoły, ani przedszkola. A teraz ma iść ze swoim straszny wyglądem między inne dzieciaki, jak mówi jego tata: „Jak owca na rzeź”.

Czy wyobrażacie sobie siebie w takiej sytuacji? Że wyglądacie tak strasznie, że ludzie odskakują ze strachem, albo wstrętem i wszyscy się na was patrzą? To właśnie ma teraz przeżyć August i to opowiada czytelnikom w pierwszej części książki. Poznajemy jego uczucia, myśli, życie, rodzinę i te pierwsze chwile w szkole.

Nauczyciele naprawdę się starają, ale czy mogą nakazać swoim uczniom, żeby traktowali Augusta jak zwyczajnego kolegę, skoro August zwyczajny nie jest? Tak właśnie uważa jego siostra. I tu niespodzianka. Kiedy już myślałem, że cała książka jest napisana z pozycji Augusta, okazało się, że narracja się zmieniła i zaczęła opowiadać jego siostra. A potem narracja przeskoczyła jeszcze raz i jeszcze, nie chcę spojlerować, ale nie byli to rodzice chłopaka. Naprawdę będziecie zaskoczeni.

Co ciekawy, przez całą pierwszą część nie mamy pojęcia jak naprawdę wygląda August. Wiemy tylko, że ludzi przeraża lub brzydzi, albo ciekawi. Myślałem, że tak zostanie już do końca książki, albo że okaże się, że August przesadza, wyolbrzymia swój problem. Jednak okazuje się, że nie. Jest naprawdę słabo.

Słabo jest z wyglądem, bo poza tym chłopak jest bardzo inteligentny, zdolny i dowcipny.

Co w tej książce jest tak wyjątkowego? Tak naprawdę to trudno to określić. Gdyby nie twarz Augusta, to byłaby opowieść o zwyczajnych, czasem trudnych, sprawach szkolnych. I o najzwyczajniejszej, czteroosobowej rodzinie z psem. Jednak choroba Augusta sprawia, że wszystko się komplikuje.

Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko, nie można się od niej oderwać. Jest bardzo optymistyczna i moim zdaniem, dodaje czytelnikowi siły. Można sobie pomyśleć „Ten August to miał problemy, moje sprawy nie są aż tak skomplikowane”. Serdecznie Wam polecam. Warto przeczytać.

ksiazki_na_czacie_cud_chlopak_1

ksiazki_na_czacie_cud_chlopak_3

 

Komentarz do “NIE POWIEM WAM JAK WYGLĄDAM

  1. Bardzo fajna książka, przeczytałam ją. August jest bardzo fajny,
    a najbardziej urzekła mnie postać Summer .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website